W sobotę rano kontrolerzy na lotnisku w Austin zezwolili zarówno samolotom towarowym, jak i komercyjnym na zajmowanie tego samego pasa startowego. To prawie doprowadziło do niemal katastrofalnej kolizji między dwoma samolotami. Radar miejsca, w którym doszło do katastrofy, pokazał samolot FedEx unoszący się bezpośrednio nad samolotem Southwest. W najbliższym miejscu dzieliło ich zaledwie 1000 stóp. Badanie danych przez a grupa śledząca loty zweryfikował te wyniki, USA dziś raporty .

Federalna Administracja Lotnictwa i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu prowadzą dokładne dochodzenie w sprawie podejrzanego wtargnięcia na pas startowy. O godzinie 6:40 czasu centralnego Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) oficjalnie zezwoliła FedEx Flight 1432 na zejście na pas startowy 18-lewy międzynarodowego lotniska Austin-Bergstrom, jak podano we wstępnym raporcie.

Zaledwie kilka kilometrów od lotniska w Austin samolot FedEx wciąż znajdował się w tranzycie. Następnie, przed przewidywanym lądowaniem, kontroler ruchu lotniczego zezwolił na start Southwest Flight 708 z tego samego pasa startowego, zgodnie z oświadczeniem FAA.Nagle przerywając lądowanie, FedEx samolot zatoczył koło i wylądował bezpiecznie po 12 minutach przebywania w powietrzu. Wszystko to było monitorowane przez Flightradar24. Tymczasem samolot Southwest Airlines wystartował bez żadnych problemów w drodze do Cancun.

Trwa dochodzenie na lotnisku w Austin, na którym doszło do incydentu

National Transportation Safety Board (NTSB) wysyła dwóch śledczych do Austin w celu oceny sytuacji, o czym poinformował rzecznik NTSB Eric Weiss. NTSB wyda wstępny raport w ciągu 15 dni od przybycia. Animowany wideo opublikowane na Flightradar24 wykazało, że samolot transportowy Boeing 767 obsługiwany przez FedEx szybko zbliżał się do tego samego pasa startowego, na którym odbywały się starty i lądowania w Southwest Airlines.

NTSB bada incydent z udziałem Southwest 737 i FedEx 767, który miał miejsce dzisiaj w Austin. Wstępne dane ADS-B pokazują, że lądujący 767 przelatuje nad odlatującym 737. Przetwarzamy teraz szczegółowe dane. https://t.co/twHCydm5ix https://t.co/wZ3Z0xKJem pic.twitter.com/nkKVjshXmf

— Flightradar24 (@flightradar24) 5 lutego 2023 r

Odrzutowiec towarowy szybko zbliża się do lotu południowo-zachodniego, a następnie przelatuje nad nim. Można go zobaczyć, jak unosi się nad nim przez kilka sekund, po czym wykonuje gwałtowny zwrot z pasa startowego. Flightradar24 poinformował, że samolot Southwest otrzymał pozwolenie na odlot, gdy znajdował się trzy mile od pasa startowego, a samolot FedEx był widoczny.

Nagranie, które prawdopodobnie pochodzi od kontrolerów ruchu lotniczego na lotnisku w Austin, zostało opublikowane na Twitterze. Na razie nie wiadomo jednak, czy alert pochodzi od nich. Możliwe, że któryś z pilotów zauważył inny samolot w pobliżu. „Południowo-zachodnia przerwa. FedEx jest w ruchu” mówi nagranie . W chwili pisania tego tekstu autentyczność tego nagrania nie została zweryfikowana.

Samolot FedEx przewoził ładunek z Memphis. „[To] bezpiecznie wylądował po napotkaniu zdarzenia tuż przed lądowaniem na międzynarodowym lotnisku Austin-Bergstrom w sobotę rano” — wyjaśnił Shannon Davis, rzecznik FedEx.

Wybór Redakcji