Zespół naukowców i badaczy wysłał ostatnio kamerę do 300-metrowego odwiertu na Antarktydzie, aby zbadać najstarszy lód na Ziemi. Jak widać w teraz- wirusowy wideo, dr hab. student Austin Carter, który jest częścią zespołu badaczy zbierających próbki, których wiek szacuje się na dwa miliony lat, wysłał kamerę w głąb głębokiego otworu, aż dotarł do miękkiego śniegu i lodu.

Dziura na Antarktydzie za pośrednictwem S. News

Carter nakręcił niesamowity materiał 23 grudnia zeszłego roku w Alan Hills we wschodniej Antarktydzie. W tym czasie naukowcy z Centrum Eksploracji Starego Lodu (COLDEX) badali najstarszy lód w okolicy.

„Wywierciliśmy rdzeń lodowy w Allan Hills” – napisał Carter wideo z TikToka o fenomenalnym eksperymencie. „Gdzie wcześniej znaleźliśmy najstarszy odkryty lód”.Według doniesień najstarszy zarejestrowany lód ma 2,7 miliona lat. Carter i jego współpracownicy mają nadzieję znaleźć w swoich badaniach jeszcze starszy lód. „Aby dowiedzieć się więcej o podstawowych właściwościach systemu klimatycznego” – dodał Carter.

Naukowcy wiercą w pokrywie lodowej „wielkości Stanów Zjednoczonych” podczas pobytu na Antarktydzie

Wieloletni eksperyment i projekt z udziałem COLDEX wymagał wiercenia rdzeni lodowych w pokrywie lodowej Antarktydy zawierającej najstarsze odnotowane lodowce.

Projekt ma na celu odkrycie długiego, nieprzerwanego fragmentu lodu, który nieustannie zamarzał przez ostatnie 1,5 miliona lat. Według KlimatWire , jeśli załoga będzie miała szczęście w swoich badaniach, może znaleźć mniejsze, starsze próbki sprzed ponad 5 milionów lat.

Zespół wykorzystuje również narzędzia, takie jak badania radarowe i GPS, aby zidentyfikować miejsca z najstarszym lodem. Było to jednak trudne, ponieważ mieli rozległy teren do pokonania, ponieważ pokrywa lodowa była prawie tego samego rozmiaru co Stany Zjednoczone.

„Szukamy idealnej lokalizacji, w której będziesz mieć pełną sekwencję lodu o grubości rzędu dwóch mil” powiedział glacjolog Peter Neff podczas wywiadu.

Podczas swojego projektu naukowcy próbują również znaleźć informacje na temat klimatu Ziemi, takie jak ilość dwutlenku węgla. Badają to, analizując pęcherzyki powietrza uwięzione w lodzie lodowcowym.

Ponadto naukowcy znają poziomy klimatu i dwutlenku węgla sprzed 800 000 lat, dzięki podobnemu rdzeniowi lodowemu wywierconemu we wschodniej Antarktydzie dziesiątki lat temu.

Naukowcy mają również nadzieję, że ich obecny projekt odkryje, co działo się znacznie wcześniej niż 800 000 lat temu.

„Celem jest przedłużenie historii zmian klimatu w rdzeniu lodowym tak daleko, jak to możliwe” powiedział badacz klimatu i dyrektor COLDEX Edward Brook.

„Byłoby nawet niezwykle ważne, gdybyśmy mogli cofnąć to do trzech lub czterech milionów lat lub nawet wcześniej”.

Wybór Redakcji